Çaltı Haber İdari  Yapı Coğrafi Yapı Ekonomi Tarım-Seracılık Festival Gurur Tablomuz Ulaşım
Pure Css Menu by Deluxe-Menu.com, (c) 2011. Generated by Deluxe Tuner.
.::....::.
 
 

TARIM ve SERACILIK
 

İlçemizde sebzecilik yapılan alanların rakımı 170 – 250 m ‘dir. Bu bölgeler tamamen mikroklima özelliğindedir. Sakarya nehrinin iki tarafında çok dar alanları kapsamaktadır.
 

Çiftçilerimiz, birim alandan aldıkları ürünü, gelirini artırmak için devamlı arayış içerisinde olmuşlar, hibrit tohum, damla sulama sistemleri,makro-mikro bitki besin maddeleri takviyesi ve en son aşılı fide ile yetiştiriciliğe başlamışlardır. Tüm bunların yanında 1997 yılına kadar bölgemizde henüz uygulanabilir düzeyde başlangıcı olmayan seracılığa hızlı bir giriş yapılmıştır.
 

1970’li yıllarda Teknik Ziraat Müdürlüğünün desteğiyle beldemizden Ali ÇİMEN adlı çiftçimize yaklaşık 400 m2 büyüklüğünde ahşap malzemeden yüksek tünel kabul edilebilecek büyüklükte sera yapılmıştır. Ancak o yıllardaki üretim tamamen mahalli pazarlara yönelik olduğundan açıkta yapılan yetiştiriciliğe göre pozitif fark elde edilememiş, dolayısıyla seracılığın yaygınlaştırılmasına örnek olamamıştır.
 

1990 ‘lı yıllarda çiftçilerimizin fide yetiştirmek gayesiyle çok basit olarak yaptıkları alçak tünellerin bir kademe üstü olarak kabul edilebilecek yüksek tüneller yapılmaya başlamıştır. Bu yüksek tünellerde oluk ve mukavemeti artıracak diğer malzemeler kullanılmadığı için her yıl yeniden montaj (kurulum) işlemi tekrarlandığından, diğer çiftçilere örnek teşkil etmemiştir.
 

1997 yılında Tarım İlçe Müdürlüğümüz tarafından Sakarya Vadisindeki tarım alanlarında verimliliğin ve istihdamın artırılması ile ilgili Seracılık çalışması başlatılmıştır. Bu amaçla Ülkemizdeki seracılık alanlarına teknik geziler düzenlenmiş, mevcut sera sistemleri yerinde gözlemlenmiştir.
 

Daha sonra bu çalışmalar projelendirilerek, finanse için Söğüt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığına sunulmuş, Çaltı Beldesinden 17 çiftçiye 500 ‘er m2 blok tipi sera yapılması uygun görülmüştür. Aynı yıl içerisinde ihalesi yapılmış,1998 yılı ilkbahar üretim sezonuna yetiştirilmiştir. Bu seraların kimlere yapılacağının tespitinde yoğun bir taleple karşılaşılmamış, sera yapılacak çiftçi bulmada sorun yaşanmıştır.
 

1998 yılında yapılan bu seraların tamamına hibrit sofralık domates ekimi yapılmıştır. Çiftçinin açıkta yaptığı yetiştiriciliğe paralel olarak aynı şartlarda yetiştiricilik yapılmış, hasat sonunda açıkta 8 ton/dekar olan domates verimi, serada 25 ton olarak gerçekleşmiştir. Daha az üretim maliyeti ile çok fazla ürün alındığı gören çiftçide aşırı bir sera talebi uyanmıştır. Aynı yıl içerisinde çiftçilerin kendi imkanlarıyla sera yapımları başlamıştır.
 

Çiftçilerden gelen taleplerin değerlendirilmesi ve bölgenin seracılıkla ilgili bir potansiyel olabilmesi için 1998 ve 2000 yıllarında Tarım İlçe Müdürlüğümüz tarafından yine sera projeleri yapılmış, bu projeler S.Y.D.Vakfı tarafından uygun görülerek finanse edilmiş , 35 çiftçimize 500 ‘ er m2 sera yapılmıştır.
 

2000 yılından sonra bölgemizdeki seracılık gerek sanayi kolu olarak gerekse tarımsal üretim için tam bir sektör olmuş, özellikle ara dönem olarak tabir edilen Akdeniz üretim sezonunun bittiği dönemlerde alternatif  bölge durumuna gelmiştir. Her yıl bir önceki yıla göre sera alanları %100 artmış, 2005 yılında vatandaşın müracaatı üzerine 57 çiftçimize ferdi sera projesi yapılmış, bu projeler T.C.Ziraat Bankası tarafından kredilendirilmiş, 1.270.000.- YTL kredi karşılığı 116 dekar sera yapılmıştır. Tarım İlçe Müdürlüğümüzün Örtü Altı Yetiştiriciliğinin kayıt altına alınması ile ilgili yaptığı çalışma sonucu 520 dekar seraya örtü altı kayıt numarası verilmiştir.
 

Mevcut seralarda yaz aylarında domates ve salatalık üretimi yapılmaktadır. Kış döneminde mevcut alanın % 90 nında marul yetiştiriciliği yapılmaktadır. Geriye kalan % 10 luk alanda ise taze soğan, roka,tere ve maydanoz yetiştiriciliği yapılmaktadır.  

 
     

 

 

 

 

 

 

   
 

 

 

 

 

 

cialis online viagra bestellen kamagra jelly

 
Aktif Ziyaretçi 9
 Bugün Tekil9
 Bugün Çoğul12
Toplam Tekil 38328
Toplam Çoğul78621
Ip 54.156.78.4

 

 |  Anasayfa   | Çaltı Haber  |  Festival    | Gurur Tablosu |   Ana Galeri  | Domates | Marul    | İnsanlarımız Sponsorlar   | Y.G.Bayramlarımız    |  |   Çaltı manzaraları  | İletişim

 Her hakkı saklıdır  web tasarım salda yazilim 0 505 477 43 15 -0 505 920 89 59